nowytoner.pl tonery i drukowanie

toner

Drukarki laserowe

Zakup nowej drukarki laserowej jest wbrew pozorom niezwykle istotną decyzją. Powinniśmy zwracać uwagę na sporo elementów tak aby w przyszłości urządzenie drukujące w całości spełniało nasze oczekiwania. Pośród najbardziej zasadniczych pytań na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć na pewno wymienić należy:

  1. Opcje jakie umożliwia drukarka. Czy wystarczy nam wyłącznie drukowanie, jak w przypadku drukarki HP P1102, czy też potrzebowalibyśmy aby nasza drukarka pozwalała również na skanowanie i kopiowanie. Mimo coraz większej popularności dokumentów elektronicznych, nieraz zdarzają się sytuacje w których jakiś druk przyda się skopiować w formie papierowej. Dobrze to znają przykładowo biura rachunkowe. Z urządzeń wielofunkcyjnych, bardzo popularnych ostatnio, wyliczyć można przykładowo: Samsung M2070, czy Brother DCP-1610WE.
  2. Łączność bezprzewodowa. Połączenie dzięki sieci Wi-Fi staje się coraz popularniejsze i coraz częściej eksploatatorzy sprzętu drukującego, kupując nowy model, kierują uwagę na ten parametr. Łączność Wi-Fi umożliwia bezprzewodową łączność komputera, laptopa, tabletu czy smartfona z urządzeniem drukującym. Na dodatek dzięki łączności Wi-Fi kilka komputerów, a tym samych kilka stanowisk pracy, może korzystać z jednej drukarki. Samsung  M2070 nie jest zaopatrzony w moduł Wi-Fi (chociaż dostępna na rynku jest wersja M2070W z Wi-Fi), posiada natomiast ewentualność łączności bezprzewodowej dzięki NFC, czyli po zbliżeniu smartfona, z zainstalowaną aplikacją do obsługi druku, jednym klawiszem możemy wysłać dokument do druku. Brother DCP-1610WE zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, który ponadto użytkownicy niezwykle dobrze oceniają z uwagi na łatwość instalacji i bezproblemową pracę. Drukarka HP P1102 nie posiada łączności bezprzewodowej, chociaż istnieje jej poszerzona wersja HP P1102W z modułem Wi-Fi.
  3. Prędkość drukowania i parametry druku. Aktualnie nader często osiąganą szybkością druku drukarek laserowych jest około 20 stron na minutę i taką plus minus szybkość uzyskują Brother DCP-1610WE i Samsung M2070. Trochę szybsza jest HP P1102, której szybkość dochodzi do 18 stron na minutę. Jeśli drukujemy często, ale pojedyncze dokumenty, istotnym parametrem jest też czas wydruku pierwszej strony. Samsung M2070 i HP P1102 zużywają na to około 8,5 sekundy, nieznacznie wolniejszy jest Brother DCP-1610WE, który potrzebuje około 10 sekund. Biorąc pod uwagę parametry druku, czyli maksymalną rozdzielczość, wszystkie trzy drukarki wykazują zbliżone wartości. Dla Brother DCP-1610WE używając trybu HQ1200 jest to 2400 x 600 dpi, w przypadku HP P1102 - HP FastRes 1200 dpi, podobnie Samsung m2070 - największa efektywna rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Prócz tego Samsung M2070 wyposażony jest w technologię ReCP (Rendering Engine for Clean Page) poprawiającą jakość drukowanych dokumentów.Samsung ML-2165W toner.jpg
  4. Materiały eksploatacyjne - tonery. Cena tonerów w skojarzeniu z liczbą wydrukowanych stron dają cenę wydruku pojedynczej strony, a w związku z tym koszt użytkowania urządzenia. Toner Brother DCP-1610WE, podobnie jak w innych urządzeniach Brother, oddzielony jest od bębna drukującego, skutkiem tego po zużytkowaniu się proszku nie jesteśmy zmuszeni kupować całego kartridża a wyłącznie sam toner. Toner Brother DCP-1610WE pozwala na wydrukowanie około 1000 stron, tymczasem bęben pozwala na wydrukowanie około 10 000 stron. Toner Samsung M2070 także wystarcza na 1000 stron, a ilość ta liczona jest za pomocą chipa zliczającego umieszczonego w tonerze. Jeśli chodzi o drukarkę HP, toner HP 1102 ma wydajność 1600 stron przy 5% pokryciu, czyli wydatnie więcej, co bardzo mocno przekłada się na koszty użytkowania drukarki.